Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Az érzelmek és a szociális képességek szabályozása

Fentiek alapján a viselkedés megtervezése, valamint az eszközhasználat egyértelműen fontos elemei a viselkedés flexibilitásának. A főemlősök mindennapjait betöltő szociális interakciók összetettsége azonban mindennél jobban támaszkodik a frontális lebeny által biztosított magas szintű kontrollfolyamatokra. Ehhez az állításhoz kapcsolódik szorosan a szociális agy hipotézis (Dunbar, 1993). A hipotézis szerint az agy evolúciós fejlődésében a legfontosabb szerepet a bonyolult szociális kapcsolatok követése által támasztott kihívás jelentette. Ennek az állításnak a legfőbb bizonyítéka az a szoros összefüggés, amely a szociális rendszerben élő fajok agymérete (pontosabban az agy evolúciós szempontból újnak tekinthető területe, a neokortex és az alacsonyabb szintű területek (pl. archicortex) mérete között mért nagy különbség; neokortex ó-arány) és a szociális rendszer bonyolultsága között áll fent: minél nagyobb szociális csoportot alkotnak egy faj egyedei, annál nagyobb méretű és magasabb szintű kognitív feldolgozásra képes aggyal rendelkeznek. Ez az összefüggés ugyan tényleg megbízhatóan kimutatható, de a szociális rendszer kizárólagos szerepét a főemlősfajok idegrendszerének evolúciójában többen is vitatják (Reader–Hager–Laland, 2011). Többek között olyan megfigyelések alapján, mint amelyeket fentebb is említettük, például a testméretükhöz képest is kisebb aggyal rendelkező makákóknak jobb a teljesítménye bizonyos szociális érzékenységet igénylő feladatokban a nagyobb aggyal rendelkező csimpánzokhoz képest.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave