Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Feromonok

A feromonok olyan kémiai anyagok, amelyek a testfelszínre kerülve bizonyos reakciókat váltanak ki a fajtársakból, melyek általában szexuális tartalmú fizikai és viselkedésbeli változások. Embereknél és állatoknál egyaránt jelen vannak. Embereknél két azonosított fajtát ismerünk jelenleg: az androsztenont és az androsztediont; az előbbi mindkét nemnél jelen van, míg az utóbbi csak férfiaknál mutatható ki. Állatokban a Jackobson-szerv, vagyis a vomeronazális szerv olyan járulékos szaglószerv, mely a feromonok és más kémiai információhordozók felismerésére szolgál. Emberekben ennek a létezése vitatott, egyesek találtak bizonyítékot felnőtt emberekben a szerv létezésére, míg mások cáfolták ezt. Sokan azon az állásponton vannak, hogy még magzati korban a szerv visszafejlődik, és nem funkcionál a kifejlett egyedekben, mivel a működéséhez szükséges gén az emberekben már nem működőképes. Gulyás és munkatársai (2004; Kovács és mtsai, 2004) kutatásukban a feromonok és egyéb szaganyagok hatását vizsgálták, és azt találták, hogy olyan agykérgi területek aktiválódtak a feromon hatására, a többi szaganyag hatására pedig nem, amelyek a szagláshoz köthetők, azon belül is a szociális kognícióhoz és a figyelemhez kapcsolódnak.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave