Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A tudás tárháza, az emlékezet

Ahogy azt az eddigiekben bemutattuk, a csecsemők és kisgyermekek nagyon sok mindent tudnak az őket körülvevő világról, és a tudásuk napról napra folyamatosan gyarapodik. A tanulás összetett információfeldolgozási folyamat, amely több szakaszból áll. A tanulás első szakasza, hogy érzékeljük a környezetünkben előforduló ingereket (látás, hallás, tapintás, szaglás vagy ízlelés útján), majd ezeknek az ingereknek egy része magasabb szinten is feldolgozásra kerül, végül pedig rövidebb-hosszabb ideig meg is őrizzük a feldolgozott információkat, vagyis azok a tudásunk részévé válnak. Ha valamiért szükségünk van erre a tudásra, később előhívhatjuk, vagy amikor gondolkodunk valamin, vagy új tapasztalat ér minket, kiegészíthetjük, nagyobb keretbe foglalhatjuk, vagy akár felül is írhatjuk a korábbi ismereteinket. Amikor például egy új étel készítésébe fogunk, először elolvassuk a receptet, majd a receptben leírtakat követve elkészítjük a kívánt ételt (feldolgozás, tanulás). Legközelebb, amikor ugyanezt az ételt csináljuk, valószínűleg már kevésbé támaszkodunk a receptre, mert megjegyeztük azt (emlékezés). Talán saját tapasztalatunk, vagy mások tanácsára akár változtathatunk is az elkészítési módon, vagyis további adalékokkal egészítjük ki a korábbi ismereteinket, vagy akár felül is írhatjuk a korábbiakat (gondolkozás). A tanulás szoros kapcsolatban van a memóriával, sőt a tágabban értelmezett emlékezeti működés a tanulással rokon értelmű fogalomként is kezelhető. A feldolgozott információ tárolása az emlékezet működésének csak egy aspektusa, mert a memória alapfolyamatai közé soroljuk még a feldolgozást (szakszóval kódolást), illetve az információ vagy tudás felidézését (előhívását) is. Hogyan zajlik mindez a kisbabáknál? Egyáltalán, milyen emlékezeti képességekkel születünk, és később hogyan fejlődik a memóriánk?

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave