Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Kivétel vagy alszabály

A nyelvi rendszer szabályok mentén körvonalazódik. Alapvető szervező elv a nyelvi szerkezetek megformálásában a szabályok és kivételek kettőssége, melyet hagyományosan elsősorban a germán nyelvek múlt idejű alakjainak erős (go-went) és gyenge (talk-talked) kettős rendszerén keresztül vizsgáltak. Szótárunkban, mentális lexikonunkban a hozzáférés a szabályos alakok esetében komputálással (asztal-ok, szék-ek, könyv-ek; olvas-ott, lak-ott, épít-ett, színez-ett; az angolban talk-ed, walk-ed, color-ed, clean-ed), míg a rendhagyó elemek esetében (kő-kövek, ló-lovak, hó-havat, van-volt, enni-evett, inni-ivott stb./ go-went, eat-ate, give-gave, write-wrote stb.) úgy tűnik, közvetlen hozzáféréssel kerül előhívásra. Számos példa van a két típus mentális és idegtudományi szintű elkülönülésére. A kis gyakoriságú kivételeket például a gyerekek kezdetben jellemzően szabályosítva használják ett (evett), lót (lovat), madárt (madarat), childs (children), oxes (oxen), eated (ate), goed (went); ahogy igaz az is, hogy szerzett vagy genetikus nyelvi zavar esetében is elkülönül a két csoport. Bizonyos esetekben a szabályos alakok képzése érintett, míg a rendhagyók használata nem sérül (motoros [Broca-] afáziában, Parkinson-kórban), de előfordul ennek ellenkezője is: a szabályalapú képzés nem, de a rendhagyó alakok előhívása sérül (szenzoros [Wernicke-] afáziában, Alzheimer-kórban, Williams-szindrómában) (Pléh–Lukács, 2002, Pléh–Kas–Lukács, 2008). Az igealakok elsajátítását egy saját görbeegyüttes jellemzi, melyben a szabályos alakok helyes használata lineáris fejlődést mutat, míg a rendhagyókra fordított Gauss-görbe jellemző, melyben az eleinte vak utánzással produkált alakok – jellemzően 2-3 éves kor között – látszólag helyes használatot eredményeznek, ám a szabály felfedezésével 3-4 éves korban a gyerekek túlszabályosítják ezeket, vagyis a fő szabályt alkalmazva a rendhagyókat „hibásan” használják (így születnek olyan alakok, mint a lót, hót, ett, jöszöl; goed, childs), majd a szabály mellett húzódó alszabály felfedezésével a kivételeket is kezdik helyesen használni, és ekkor, 5-6 éves korban stabilizálódik a rendhagyók helyes, produktív önálló és rugalmas használata (8.1. ábra).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave