Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Nyelvelsajátítás és nyelvfejlődés

A nyelvi fejlődés és a nyelvelsajátítás – mint fentebb láttuk – már a kognitív fordulat kezdetén komoly hangsúlyt kapott, mert – Chomsky hasonlatával élve – a nyelvelsajátító gyermek éppen olyan, mint a nyelvész, aki egy ismeretlen nyelvet próbál leírni: mindkettőnek limitált és véges számú adathalmazból kell egy elvont szabályrendszert visszafejtenie. A nyelvésszel ellentétben ez a gyermeknek láthatóan nem okoz nehézséget, hiszen minden különösebb tanítás és erőfeszítés nélkül néhány év alatt elsajátítja anyanyelve szabályait – szemben a kutatóval, aki hosszú idő munkájával sem biztos, hogy tökéletes nyelvtani leírást tud adni egy ismeretlen nyelvről. Ez utóbbi nem meglepő, hiszen matematikai definíció szerint egy véges adathalmazhoz végtelen számú olyan szabályrendszer illeszthető, amely az adathalmazt létrehozhatta (ez az ún. indukciós probléma), így nyelvészünk valóban soha nem lehet bizonyos abban, hogy épp azt a szabályrendszert írta-e le, amely a kérdéses nyelv nyelvtanának megfelel. Éppen ezért feltételezte Chomsky (1959), hogy a gyermek nem indulhat ki egyszerűen az adatokból, azaz a nyelvi tapasztalataiból, hiszen akkor ő is az indukció bizonytalanságával találná szemben magát – ez az inger szegénységének az érve. Veleszületetten rendelkeznie kell tehát olyan tudással vagy képességekkel, amelyek segítenek neki abban, hogy a szóba jöhető nyelvtanok számát radikálisan lecsökkentse. Chomsky (1959) szerint, ahogyan korábban láttuk, ez a veleszületett tudás (azaz az egyetemes nyelvtan) teljesen nyelvspecifikus, olyan, csak a nyelvre jellemző entitásokat tartalmaz, mint a rekurzió/beágyazás művelete vagy az „alany”, „állítmány” stb. fogalmai.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave