Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Hangrendszerek

A nyelvek hangrendszere hierarchikusan egymásba ágyazódó szintekből áll (Nespor–Vogel, 1986; Selkirk, 1984). Bár e fonológiai hierarchia (9.2. ábra) részletei nyelvenként némileg eltérnek, a következő alapelvek egyetemesek. A legalsót kivéve bármely szint egységei az alatta lévő egységeiből épülnek fel. Valamely szint egységei kivétel nélkül mind besorolhatók a felette lévő egységeibe. A hierarchia legalsó szintjén a fonémák állnak, azaz a legkisebb nyelvi egységek, amelyek saját jelentéssel ugyan nem bírnak, de jelentésmegkülönböztető szerepük van (például a magyarban a hat és a had minimálpár két különböző szó, ami megmutatja, hogy a /t/ és a /d/ a magyarban két különálló fonéma). A fonémák szótagokba (vagy a japánban morákba) szerveződnek, amelyek azután lábakat vagy fonológiai szavakat alkotnak. A fonológiai szavak fonológiai frázisokat, azok pedig intonációs frázisokat képeznek. A legfelsőbb szinten álló megnyilatkozást egy vagy több intonációs frázis teszi ki.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave