Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Pragmatika, avagy a nyelv használata

A pragmatika kifejezés az amerikai haszonelvű, pragmatikus filozófiai hagyomány hatására először mint a jelek társas közegben történő használata fogalmazódott meg. Morris (1975) és az egész befoglaló kötet tanulmányai részletesen bemutatják ezeket a felfogásokat. A 20. század közepétől jelentek meg azután azok az átfogó filozófiai és nyelvészeti pragmatikai felfogások, amelyek a mondatokat megvalósító kijelentések közlési értékét, beállító kontextusait és viselkedésirányító szerepét állították előtérbe. Az egyik első tudós, akinek munkáiban a pragmatikai vonatkozások kerültek előtérbe, John L. Austin filozófus volt (Austin, 1962/1990). Szemben az addigi pozitivista hagyománnyal, amely a kijelentések igazságtartalmát elemezte, vagyis hogy milyen feltételekkel lehet igaz egy állítás (pl. A Balaton a magyar tenger), Austin rámutatott, hogy bizonyos kifejezéseknél az igazságérték másodlagos. Az olyan megnyilvánulások esetében, mint a Szia!, a Boldog születésnapot! vagy a Köszönöm!, a hangsúly nem igaz vagy hamis voltukon, hanem azon van, hogy kimondásukkal mintegy végrehajtunk egy cselekedetet is: kívánunk, (meg)köszönünk, ígérünk vagy kérünk stb. Esetükben tehát (be)teljesülésüket nem igazságuk alapján értékeljük, hanem tetterejükkel és következményeikkel. Austin később arra jutott, hogy tulajdonképpen minden verbális megnyilatkozás egyfajta cselekedet, vagyis beszédaktus, és inkább az elemzés és értelmezés különböző rétegeit különítette el.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave