Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A házastársi elégedettség

Mit is jelent a kapcsolati elégedettség? A kérdés egyszerűnek látszik, de a következőkből talán kitűnik, hogy a válasz annál összetettebb. Elsőként megjegyzendő, hogy a kérdéssel foglalkozó korai kutatások szinte kizárólag a nyugati kultúrából származnak, főként Észak-Amerikából, és túlnyomó részben egyfajta párkapcsolati típussal foglalkoznak, a házassággal. A kutatásoknak ez a hiányossága egyben az erőssége is, mert széles körű vizsgálatok egybehangzó eredményei szerint az észak-amerikai kultúrában a házasság a párok számára a legfontosabb, túl a tágabb családon, a társadalmon, az ősökön és az istenségen. Ez a fajta egyöntetű vizsgálati eredmény arra is indíthatja a témával foglalkozó kutatókat, hogy leegyszerűsítsék a kapcsolati elégedettség fogalmát, a házasság hedonikus színezetével azonosítva azt. Ugyanakkor elképzelhető, hogy azok a mérőeszközök, amelyeket Amerikában használtak, eltérő eredményeket mutatnának más kultúrákban. Az egyik vizsgálatban például azzal mérik a házastársi elégedettséget, hogy megkérdezik: „ha még egyszer kezdenéd az életedet, kivel házasodnál össze?” (Locke–Wallace, 1959). Ilyen kérdést teljesen értelmetlen feltenni számos keleti kultúrában, ahol a házastárs választása nem az egyén döntése, hanem elrendezett házasságok formájában a szülők választanak gyereküknek párt.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave