Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Tanulás és plaszticitás az agyban

Az agy neuronális huzalozásában kétféle elv érvényesül. Az előrecsatolás (feed-forward) és a visszacsatolási vagy rekurrens elv (feedback). Mindezt kombinálva a serkentő és gátló kapcsolatokkal egy 2 x 2-es táblázatról beszélünk. Míg a legfőbb szenzoros és mozgató pályák, amelyek a gerincvelőben alkotnak szinaptikus kapcsolatokat, az előrecsatolt szabályozás részei, addig az agykéreg belső áramköreire a visszacsatolt kapcsolatok dominanciája jellemző. Az előrecsatolt rendszer gyors és automatikus, míg a rekurrens lassú és kontrollált. Az előrecsatolt rendszer kis lépésekben lassan adaptálódik az inputhoz, a rekurrens rendszer gyorsan adaptálódik és az információ tárolására is alkalmas. Nem véletlen, hogy az egyik legmarkánsabb rekurrens rendszer a hippokampusz CA3 területe, amely az információ szűrésében és rövid távú megtartásában játszik kitüntetett szerepet, a madaraktól kezdve az emlősökig. Az agykéreg kolumnáris szerkezete pontosan ennek a rekurrens rendszernek a kiterjesztése. A rekurrens hálózatokra jellemző attraktor dinamikát kiaknázva az agykéreg olyan plaszticitásra tett szert, amelynek révén lelassult ugyan a reakció, de az ingerek bejóslásának képessége időben kitágult. Így a válaszok hosszabb előkészítése árán a jövőbeli események pontosabb bejóslása vált lehetővé. Ebben a vonatkozásban az emberi elme mindenképp kiugró teljesítményt ért el.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave