Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A személyiség Big Five megközelítése és a politika

A Big Five személyiségdimenziók (lásd 19. fejezet) mint a politikai viselkedés „befolyásolóinak” vizsgálata az elmúlt években került előtérbe. Az 5 vonás relatíve stabil, olyan diszpozíciónak tekinthető, amely a környezeti hatásokra adott választ formálja. Bírálják a politikai attitűdökkel való kapcsolatok vizsgálatát, mivel azok változhatnak, így a stabil személyiségdimenziók alapján nem jelezhetők előre. Az eredmények értelmezésénél pedig szem előtt kell tartani, hogy a vizsgálatok itt is döntően együttjárásokat mutatnak ki, ami nem jelent oki összefüggést a személyiségjellemzők és a vizsgált tényezők között. A személyiség időbeli kialakulása megelőzi a serdülő- és fiatalkorban kimutatható politikai viselkedést, érdeklődést, ez az oki kapcsolat feltételezésének háttere, de a mindkét területen feltárt genetikus gyökerek akár közös okság feltételezésére is lehetőséget adhatnak (Verhulst és mtsai, 2012). Ezen túl a viselkedést a környezeti és a személyiségtényezők interakciója is befolyásolja (Verhulst–Eaves–Hatemi, 2012). A vizsgálati minta és a mérési módszerek eltérése figyelembe veendő. A mintában gyakran diákok és/vagy az úgynevezett WEIRD (western, educated, industrialized, rich, democratic), azaz nyugati, képzett, iparosodott, gazdag, demokratikus országok választóinak eredményei szerepelnek. A mérésben eltérnek a megközelítések: a politikai attitűdökre vagy önbeszámolón alapuló, egydimenziós kategorizációt alkalmaznak („Helyezze el magát a jobb-, illetve baloldal közötti skálán!”), vagy több területen (pl. szociális, gazdasági, pénzügyi területen) is rákérdeznek a személy önmegítélésére, ami akár területfüggő eltérésekhez is vezethet.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave