Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Társalgás és humor

Társalgás során nemcsak a nyelvi helyességre és a tartalomra figyelünk, hanem arra is, hogyan zajlik, mennyire gördülékeny a társalgás. Ez a nyelvi szabályokon túlmutató, társadalmilag és személyközi kapcsolatok terén érvényes szabályok követését és ismeretét jelenti. A társalgás fontos alapelve a reciprocitás, a kölcsönösség, mely olyannyira sajátja az emberi társalgásnak, hogy a babák születésük után, még mielőtt az első szavakat kimondanák vagy a jelentések világában biztonsággal tájékozódnának, már ösztönösen követik azt (Pléh, 2012; Schnell, 2016). E reciprocitásból fakadóan a társalgásban részt vevő felek együttműködnek, kölcsönösen hozzászólnak, majd átadják a szót, meghallgatnak, majd válaszolnak, és így tovább. A társalgásszervezési stratégiák között tartjuk számon a téma megadását, felvezetését, amely fontos arculatvédő technika, például egy kérés vagy meghívás esetén, nehogy a beszélő elutasításban részesüljön, így felvezetve még eldönthető, hogy a meghívást a hallgatóhoz intézze-e; majd a preferált válaszok (pl. meghívás esetén elfogadás) hatására tovább szőhető a társalgás. Idetartozik például a kölcsönös kontrollgyakorlás, a témaváltás, az önjavítási mechanizmusok vagy a társalgásban a nyitás-zárás elemeinek megtartása mint elvárt illedelmességi formula is. Ezek alapvető eszközök a társadalmi elfogadottsághoz, hogy mindenki tudjon tájékozódni a társalgások világában (bővebben lásd 8. fejezet).

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave