Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


Kreativitás mint produktum

A kreativitást a teljesítmény vonatkozásában az alapján is definiálhatjuk, hogy a létrehozott produktum hogyan, milyen szinten mutatkozik meg. Ez alapján megkülönböztethetjük a kisbetűs (little c) és a nagybetűs (big C) kreativitást, mely nem értékbeli, hanem működésbeli különbségekre utal (Csíkszentmihályi, 2014). A hétköznapi (kisbetűvel írt) kreativitás a mindennapok alkotóképességére, a rugalmasság és nézőpontváltás képességére, a fantázia, a kíváncsiság jelenlétére utal, melyek a mindennapos otthoni vagy munkahelyi problémák megoldásában játszanak szerepet, és jelentős hatással vannak személyes hatékonyságunk érzésére és mentálhigiénés állapotunkra. Ez elég jól fejleszthető és azonosítható, az iskolai és környezeti tapasztalatok által jól alakítható. A nagybetűs kreativitás ezzel szemben az adott (tudomány)területet jelentős mértékben befolyásoló, alakító, a mindannyiunk számára jól ismert nagy alkotók (pl. Mozart, Freud, Thomas Mann) teljesítményére utal. Hátterében egy adott terület újraformálása iránti vágy húzódik, így különösen jellemző ezekre a személyekre az autonómia, a független gondolkodás, a határok feszegetése és az újrastrukturálás, melyet adott esetben a környezet nehezen tolerál. Újabb csoportosítási lehetőségként ma már beszélhetünk a kis- és nagybetűs kreativitás mellett a mini c és a pro c jelenlétéről is (Kaufman–Beghetto, 2009). A mini c a személy tevékenységekre, tapasztalatokra és eseményekre vonatkozó új és értelmes jelentésadása, értelmezési tevékenysége, míg a pro c (azaz professional) egy adott területhez jelentőset hozzáadó, szakértői jellegű alkotásra vonatkozik.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave