Pléh Csaba (szerk.)

Pszichológia


A versengéssel kapcsolatos felfogásmód

A sikerhez és az érvényesüléshez hozzájáruló, illetve a sikeres viselkedésben szerepet játszó felfogásbeli tényezők között nagy jelentősége van a versengésről való személyes felfogásmódnak is (lásd még 17.3.2.1. fejezet). A siker társadalmi legitimációját (ami az érvényesülésnek velejárója) sokszor az adja, hogy az egyén jobb teljesítményt nyújt, mint mások, vagyis nyer egy versenyben. Mindazonáltal ha nem nyer, akkor is lehet sikeres abban az értelemben, hogy a saját maga számára felállított teljesítménycélt elérte. Vagy legalább hasznos tapasztalatokat szerzett, melyekből tanulni tud. Gondoljunk például egy úszóra, aki személyes csúcsát megúszva nem kerül föl a dobogóra, holott volt vele szemben egy ilyen elvárás. A sikeres karriert felmutatni tudó versenyzők egy ilyen helyzetnek a jó oldalát is látják, a kevésbé sikeresek viszont inkább csak negatív értelemben tudnak gondolni egy ilyen versenyre. Legalábbis ez következik Fülöp Márta és kutatócsoportja vizsgálataiból (Pinczés-Pressing és mtsai, 2015), akik tanulmányi versenyeken sikeres, és hasonlóan tehetséges, de kevésbé sikeres diákok felfogását vetették össze a versengésről, győzelemről, vesztésről.

Pszichológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2021

ISBN: 978 963 454 639 9

A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv ennél kicsit nagyobbra tör, próbál eligazítást adni a mai lélektan sok fogalmat, megközelítést és módszert használó kavalkádjában.

A pszichológia megértéséhez és műveléséhez sok szakág és szakma együttműködésére van szükség. Az ember lelki világát mi az ember természeti, biológiai kereteiben értelmezzük. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az ember biológiai természetének része maga a másokra való odafigyelés, a társas építkezés s a kultúraalakítás, valamint a kulturális érzékenység.

A kézikönyv a pszichológia különböző területeit egy újfajta szemléletben és elrendezésben mutatja be. Kötetünk szervezőelve négy szempont, vagy ha tetszik, négy megközelítési mód: a társadalom, a neurobiológiai aspektusok, a fejlődés és az evolúció. Ugyanakkor magukat a témákat is igyekszünk innovatívan kezelni. A témaszerkezet nem szokványos, hanem a pszichológiai egységes természettudományos, kulturális és társadalmi kezelésből indul ki.

A kötet lineáris rendjében ugyanakkor a négy közös szempont eltérő súllyal szerepel. A hangsúly az első fejezetekben a lélek biológiáján, majd a megismerő emberen, az embert mozgató tényezőkön, a társas alakulatokon, kultúra és az ember kapcsolatának elemzésén – beleértve a siker és kudarc, s az emberi politikum pszichológiai dinamikáját – végül az emberi sokféleség pszichológiáján van.

Könyvünk egyszerre szól az érdeklő nagyközönségnek, akik számára kiinduló fogódzó a pszichológiához, és szól a szakmaibb közönséghez, pszichológusokhoz, pedagógusokhoz, orvosokhoz, szociológusokhoz is, akik számára elgondolkoztató szintézisjavaslat kíván lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/pleh-pszichologia-kezikonyv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave