7.1. A MARKETING SZEREPE ÉS JELENTŐSÉGE AZ MKKV-K ESETÉN, AZ MKKV-MARKETING SAJÁTOSSÁGAI

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mikro-, kis- és középvállalatok a gazdasági növekedés fontos motorjának számítanak mind a foglalkoztatás, mind a bruttó hazai termék tekintetében (Bocconcelli et al. 2018, Edinburgh Group 2013). Az elmúlt évtizedek során számos jelenség, mint például a globalizáció egyre intenzívebb megjelenése, a fokozódó verseny, a pénzügyi válság vagy éppen a koronavírus-járvány, jelentős piaci változásokat okozott, amelyek jelentős hatással voltak a mikro-, kis- és középvállalatokra. Mindezek fokozottan hozzájárultak ahhoz, hogy az évek során számos szerző (Brooksbank et al. 2003, Keh et al. 2007) kiemelte a marketing növekvő jelentőségét az mkkv-k sikeresége szempontjából, hiszen mind a marketingstratégiai, mind pedig a taktikai meggondolások segítik a vállalatokat a hosszú távú versenyelőny elérésében. A hazai és nemzetközi szakirodalom is kiemeli, hogy a tudatos marketingtevékenység és az mkkv-k teljesítménye között pozitív kapcsolat fedezhető fel, így jelentős mértékben befolyásolja azok fennmaradását és piaci sikerét (Bocconcelli et al. 2018, Gilmore 2011, VerheesMeulenberg 2004).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A nemzetközi szakirodalomban Machado már 1997-ben kimutatta, hogy sok mkkv éppen azért bukott el, mert nem értette meg a marketing relevanciáját vállalatuk vonatkozásában. Általánosan elmondható, hogy az mkkv-k marketingtevékenységét befolyásolja az életciklusszakasz, valamint annak az iparágnak a szokásai vagy „normái”, amelyen belül működik. Az vállalatindulási szakaszban a vállalat elsősorban a megfelelő termékportfólió versenyképes áron történő kialakítására és a vevők megnyerésére összpontosít (ChurchillLewis 1983), mivel általában az mkkv-k piaci rést céloznak meg. Az üzleti növekedés korai szakaszában a marketing általában intuitív, a tulajdonos/menedzser tudásán és tapasztalatán alapul. Aztán ahogy növekszik, marketingtevékenysége során egyre több marketingeszközt alkalmazhat, és idővel az mkkv-tulajdonos/vezető kialakítja saját egyedi marketingstílusát és -gyakorlatát. A tulajdonos/menedzser általában intuitív módon adaptálja marketinggyakorlatát annak az iparágnak az adott üzleti és versenykörnyezetéhez, amelyben működik. Így a tulajdonos/menedzser meglehetősen pragmatikus és rugalmas is lesz a piac változásaival párhuzamosan.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Gilmore és Carson (2018) meghatározott néhány, napjainkban nemzetközileg is általánosan érvényes alapelvet, amelyek növelhetik a kisvállalati marketingtevékenység hatékonyságát. Ezek közé tartozik a hálózatépítés, hiszen olyan információkhoz jutnak, amelyek segítik a helyes marketingdöntések meghozatalát. Az mkkv-k általában nagyon közel állnak ügyfeleikhez, így sok releváns információhoz jutnak a piaci változásokkal kapcsolatban (Rocks et al. 2005). A közösségi média és egyéb online források is a tulajdonos/menedzser rendelkezésre állnak az információk megszerzéséhez és pontosításához. Az mkkv-k egy része létrejöttétől kezdve arra törekszik, hogy bizonyos értelemben innovatív legyen és meg tudja különböztetni magát a versenytársaktól. Azonban az innovatív kisvállalatok mellett, amelyek elsősorban a termékinnovációkra fókuszálnak, sok MKKV olyan terméket/szolgáltatást nyújt, amelyek csak csekély mértékben különböznek mások kínálatától, így esetükben a vásárlói igények felismerése és az arra történő gyors reagálás jelenti a piaci versenyelőnyt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A marketing tehát a 21. században kiemelt jelentőséget képvisel, hiszen napjaink gazdaságát a globális verseny határozza meg. A marketing alapvetően szemléletmód és eszközrendszer is egyben. Célja és feladata az értékteremtés az érdekelt felek, azaz a stakeholderek felé. „A marketing olyan tevékenység, intézmények és folyamatok együttese, amely a fogyasztók, a partnerek és a társadalom egésze számára értéket jelentő ajánlatok létrehozását, kommunikálását, közvetítését és cseréjét szolgálja” (AMA 2017). Az Amerikai Marketing Szövetség leggyakrabban idézett marketingdefinícióját érdemes kiegészíteni néhány további szerző gondolataival. Levitt (1960) már korai munkájában leírja, hogy a marketing nem egyenlő az eladással. A marketing az értékről és az értékteremteremtésről szól, amely a csere alapját képezi, s ehhez szükséges, hogy a vállalatok felfedezzék, megteremtsék, felkeltsék és kielégítsék a vevők igényeit. Drucker (1973) is ezt emeli ki legtöbbször idézett munkájában. Leírja, hogy a marketing célja a vevők megértése és megismerése, azért, hogy számukra megfelelő termék vagy szolgáltatás kerüljön a piacra. Ideális esetben a marketing eredménye a vásárolni szándékozó vevő. Ahogy Kotler és Armstrong (2010, 29) fogalmaz: „Ha megértjük a fogyasztók igényeit, és olyan termékeket fejlesztünk, amelyek magas vevőértéket nyújtanak, ha hatékonyan árazzuk, forgalmazzuk és kommunikáljuk ezeket, akkor könnyen eladhatók lesznek.”

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fenti gondolatokat összegezve tehát megállapítható, hogy a marketing nem reklám vagy értékesítés. A marketing egyszerre jelent szemléletmódot és eszközrendszert (RekettyeTörőcsikHetesi 2015). Előbbi azt jelenti, hogy a vállalat képes a vevő, illetve a piac megértésére, törekszik az azonosított igények kielégítése, s ily módon a minél nagyobb értékteremtésre. Az értékteremtéshez szükség van eszközrendszerre is, amely elemei már a Kotler–Armstrong-féle definícióban is megjelennek. A marketing eszközrendszerét négy eszközcsoport alkotja (az angol rövidítések szerint a 4P), amelyet McCarthy (1960) dolgozott ki: Product – a termék, Price – az ár, Place – a hely (azaz a disztribúció) és Promotion – a piacbefolyásolás promóciós és kommunikációs eszközei.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A marketing-szemléletmód elsajátítása minden MKKV számára nélkülözhetetlen, azonban az eszközrendszer alkalmazásában már jelentős különbségek fedezhetők fel. Lesz olyan kisvállalat, akinek például semmilyen kommunikációs erőfeszítésre nem lesz szüksége, míg másoknak e téren is komoly erőfeszítéseket kell tenniük (Rekettye 2012).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Amikor a marketing kapcsán MKKV-marketingről beszélünk, jellemzően két fogalom, a vállalkozói és a kisvállalati marketing megkülönböztetése szükséges e területen belül. A vállalkozói marketing „a vállalkozó személy vagy szervezet azon magatartását jelenti, amely az új megoldások kifejlesztése során a kialakult piaci konvenciók megkérdőjelezésében jut kifejezésre” (Chaston 2000, 7). Az MKKV-marketing egyik típusának tekinthető vállalkozói marketing tehát elsősorban az innovációval függ össze, meglévő problémák új módon történő megoldása, amelyek akár felülírhatják a korábbi „játékszabályokat” is. Ez a fajta magatartás egyaránt lehet a kisvállalatok és a nagyvállalatok sajátja is. A kisvállalati környezetben azonban azért is fontos ez a szemlélet, mert az új megoldások kifejlesztése és piacra vitele sikeres lehet egy szűk szegmens kiszolgálásával, versenyképesebbé teheti az MKKV-t akár a nagyobb méretű versenytársakkal szemben is.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalkozói marketinggel szemben az MKKV-marketing másik típusa, gyakorlati megvalósulása a kisvállalati marketing, amely abból a fontos tényből indul ki, hogy az MKKV nem azonos egy kisebbfajta nagyvállalattal. Az MKKV-t működtető tulajdonosnak nyilvánvalóan más céljai, eszközei vannak, mint a nagyvállalati CEO-knak. A legnagyobb különbség természetesen a rendelkezésre álló pénzügyi források terén figyelhető meg. Éppen ezért a kisvállalati marketing fókusza a megfelelő eszközválasztáson van: olyan eszközöket kell alkalmazniuk, amelyek egyszerűek, olcsók és hatékonyak (Rekettye 2012).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az MKKV-knak tehát két lehetőségük van: vagy innovációval állnak elő, és akár meglévő piaci megoldások továbbfejlesztésével, hatékonyabban elégítik ki a vevői igényeket (vállalkozói marketing), vagy a marketing-eszközrendszer esetében állnak elő valamilyen hatékony és olcsó megoldással a nem túl innovatív termék esetében (kisvállalati marketing), illetve természetesen e kettő ötvözésére is lehetőség van.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A mikro-, kis- és közepes vállalatok több szempontból is hátrányban vannak a nagyvállalatokhoz képest a marketing területén: nincs forrásuk piackutatásra és annak tanulmányozására, a hatékony reklámozásra, és persze nincs profi marketingszervezetük, továbbá a piaci (lobbi) erejük is jóval gyengébb (Lambertné 1997, O’Dwyer 2009, Rekettye 2012). Vannak azonban előnyei is az MKKV formának. Például nem alakulnak ki funkcionális szintek, így feltételezhető, hogyha a vezető elsajátította a marketingszemléletet és gondolkodásmódot, akkor sokkal rugalmasabbak és hatékonyabbak lesznek a piaci kérdéseket illetően. Gazdag és „spontán” a marketingeszköztáruk, bár számos esetben ez nem tudatosul bennük (Lambertné 1997). A pénzügyi források korlátosságát pedig kompenzálni tudják az eszköztár kreatív használatával, alternatív eszközök alkalmazásával, amelyekkel bátrabban kísérletezhetnek, mint a nagyvállalatok, valamint az innovációhoz kapcsolódóan elegendő egy kisebb célcsoportot, piaci rést is kielégíteniük ahhoz, hogy nyereségesen működhessenek (O’Dwyer 2009).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az előbbiek miatt a kisvállalati marketinget gyakran mossák össze a gerillamarketinggel, hiszen a cél a minél nagyobb feltűnés minél alacsonyabb költséggel. Azonban hiba lenne kizárólag a kommunikációra koncentrálni, hiszen a többi marketingmixelem esetében is legalább olyan fontos a hatékony, ám költségkímélő megoldás megtalálása, s a kisvállalati marketing esetében is fontos, hogy az elemzés – tervezés – végrehajtás – ellenőrzés marketingciklus teljes legyen, az ötlet – tesztelés, piackutatás – marketingterv – új termék/szolgáltatás – disztribúció – reklám, kommunikáció hagyományos folyamat megvalósuljon (Rekettye 2012). Carson (1993) is azt emeli ki, hogy fontosak az általános marketingfogalmak és -elméletek, azonban azokat úgy érdemes alakítani, hogy az MKKV-k egyedi jellemzőihez illeszkedjenek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az MKKV-k marketingtevékenységét számos tényező befolyásolja, többek között az aktuális életciklusszakasz, amelyben tevékenykedik, valamint annak az iparágnak a jellegzetességei és normái, amelyen belül működik. Az indulási szakaszban a marketingdöntéseket sok esetben az intuíció vezérli. A vállalat a termékorientációra és a vásárlók elfogadásának elnyerésére összpontosít, mivel a kisvállalatok célja ekkor az, hogy megtalálják azt a piaci rést, amelyben működni fognak. Aztán később, ahogy a vállalat növekszik, a marketingtevékenység egyre inkább a kiszolgált piac jellegzetességeihez igazodik. Sőt, ahogy a vállalkozás működése egyre stabilabbá válik, a vállalat tulajdonosa/menedzsere kialakítja saját egyedi marketingstílusát és -gyakorlatát (CarsonGilmore 2000).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Rekettye (2012) két fő döntéscsoportot határoz meg a jól működő vállalatok számára.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • A célpiac meghatározását és megválasztását, hogy kiket fog kiszolgálni a vállalat termékeivel és szolgáltatásaival, illetve mely vásárlói csoport igényeit kívánja működése során kielégíteni.
  • A marketingeszközök vagy marketingmix meghatározását, amely a fizikai termékek esetén a 4P-t (termék, ár, elosztási csatorna és promóció), szolgáltatások esetén a 7P-t (termék, ár, elosztási csatorna, promóció, emberek, folyamatok és fizikai elemek) foglalja magában.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az MKKV-k marketingtevékenységüket általában egyénileg alakítják ki, a hagyományos marketingkereteket saját vállalatuk egyedi helyzetéhez igazítják. Jellemzőjük, hogy a célpiac igényeihez igazított terméket és/vagy szolgáltatásokat kínálnak, vevőik által megfizethető áron, és ezt a számukra elérhető és megengedhető promóciós eszközzel népszerűsítik és szállítják.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az MKKV-k marketingtevékenysége „a piacra a méreténél fogva korlátozottan ható, a tulajdonos/menedzser személyének közreműködésével működő, korlátozott erőforrásokra épülő marketinggyakorlat, ahol gyakran hiányzik a szakosodott marketingtudás” (Gáti 2015, 37). Így az MKKV-k által alkalmazott marketing eltér a nagyobb vállalatok által alkalmazottól, hiszen az sok esetben esetleges, laza, informális kapcsolatokra épülő és strukturálatlan. Többnyire a tulajdonos/menedzser spontán és hirtelen ötlet által vezérelt döntésein alapul, és alapjaiban általában a piachoz alkalmazkodik (Gáti 2014, 2015).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 7.1. táblázat szemlélteti azokat a főbb különbségeket, amelyek a marketingszemlélet és az MKKV-knál realizált valóság között húzódnak.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

7.1. táblázat. A hagyományos és a mikro-, kis- és középvállalati marketing szemléletbeli különbségei
Formális marketing szabályrendszer
kisvállalati marketing viselkedés
  • lineáris, racionális magatartás-előrejelzések
  • hit a racionalitásban
  • társadalmi hatás magatartásra gyakorolt hatásának figyelmen kívül hagyása
  • a valóságban az információ és a tudás korlátos, ebből elméleti hátrányok fakadnak
Rés a
hagyományos marketingszemlélet és a kisvállalatok aktuális viselkedése között
  • a marketing-szabályrendszer nem lineáris, irracionális alkalmazása
  • korlátozott erőforrások
  • korlátos tudás mellett meghozott vállalkozói döntések
  • bizonytalanság és piaci turbulencia
  • tulajdonos/menedzser hatása az MKKV magatartására
  • menedzseri ítélőképességre hagyatkozás
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az MKKV-k akkor tudnak piaci sikert realizálni, ha értéket teremtenek fogyasztóik számára, azaz megfelelően tudják azok igényeit kielégíteni. A marketing két szempontból járul hozzá az értékteremtéshez, hiszen egyrészt feltárja és meghatározza, hogy mi jelent értéket a fogyasztó számára, másrészt részt vesz az érték létrehozásában és piaci elfogadtatásában (Rekettye 2012). A vállalatok számára elengedhetetlen, hogy kínálatuk megtervezése során a vevők elvárásait vegyék alapul, és mindenképpen az jelentse a kiindulási alapot.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az MKKV-k esetében nagyon fontos a vásárlói portfólió megfelelő menedzselése, hiszen a kisvállalatok jellemzően kevés számú partnertől függenek, így azok az ügyfelek, akik rendszeresen visszatérő vásárlók, a kisvállalatok versenyképességének fontos elemét jelentik. Kutatások igazolták, hogy a kisvállalatok jelentős összegeket invesztálnak meglévő ügyfeleik igényeinek minél magasabb szintű kielégítésébe (Hills et al. 2008). Így tehát az a kisvállalat, amelyik a marketing-szemléletmódot előtérbe helyezi, olyan kínálattal jelenik meg a piacon, mely magas értéket nyújt vevői számára.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fentieknek megfelelően a következőkben azt vizsgáljuk, miképp teljesítenek a hazai MKKV-k a marketingmix egyes elemei kapcsán, s az elemzés arra is segít választ kapni, hogy vajon mennyire jellemző rájuk a vállalkozói vagy épp a kisvállalati marketing megoldások alkalmazása. Természtesen a méretkülönbségeken túlmenően is igen eltérőek lehetnek a vállalatok, kezdve azzal, hogy fogyasztói (B2C) vagy szervezeti (B2B) piacon tevékenykednek. Így fontos kiemelni, hogy bár igen különböző és színes a hazai MKKV-k köre, amely azt is jelenti, hogy a korábban írtaknak megfelelően igencsak eltérő marketinget igénylő szervezetekről van szó, jelen tanulmány terjedelmi korlátjai nem teszik lehetővé e különbségek bemutatását – a cél az MKKV-marketing általános bemutatása. Mivel az MKKV-k piaci sikerének egyik záloga, hogy a vevőik igényeit kielégítő termékeket és szolgáltatásokat nyújtsanak, ezért érdemes vizsgálatunkat a termékkel kezdeni, s ezt követően az eszközrendszer további 3P-jét is bemutatjuk.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave