5.3.3. MKKV-SPECIFIKUS ELLENŐRZÉSI ISMERETEK

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az ellenőrzés keretében zajló terv/tény összehasonlítás fontos előfeltétele a mérés és mérhetőség. Ha az összehasonlítás során eltérést tapasztalnak, akkor azokat korrekciós mechanizmusokkal, általában a tervek és/vagy a megvalósítás finomhangolásával igyekeznek megszüntetni. Az MKKV-gyakorlatban az ellenőrzés lényegében egyet jelent az exposzt pénzügyi-számviteli adatokon alapuló, tulajdonosi nézőpontú pénzügyi teljesítmény értékelésével, miközben a többnézőpontú (pl. balanced scorecard típusú) vagy más szisztematikus ellenőrzési módszerek alkalmazása széles körben nem jellemző. A gyakorlatban a pénzügyi teljesítmény vizsgálatának kb. 150 különböző (jellemzően elemi) indikátora vált elterjedtté, ezek közül néhány fontos mutató megnevezését tartalmazza az 5.3. táblázat, érdekhordozók szerint csoportosítva:
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

5.3. táblázat. A pénzügyi teljesítmény főbb indikátorai
Érdekhordozó
Fő cél
Népszerű pénzügyi indikátorok
Operatív pénzügyek
likviditás biztosítása
forgási idő ráta, forgási sebesség rátacsődelőrejelzés
Sajáttőke-tulajdonosok
szolvencia biztosítása és kockázat (áttétel) monitorozása
tőkestruktúra, saját és idegen tőke aránya
osztalékfizetési arány
Idegentőke-tulajdonosok
kamatmegfelelési mutató
Menedzsment
jövedelmezőségi, hatékonysági és növekedési ráták
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Fontos azonban megjegyezni, hogy a teljesítmény ilyen szemléletű megítélése tévútra vezethet, hiszen a vállalatok döntő többségénél a pénzügyek nem teljesítményokozók, hanem teljesítményt reprezentálnak. Ha az értékelés spektrumát a pénzügyi teljesítményre szűkítjük, akkor tehát figyelmen kívül hagyjuk azt, hogy mi okozta a pénzügyi teljesítményt: a pénzügyi teljesítményt a vevő okozza azzal, hogy a végfogyasztói ár kifizetésével előnyben részesíti a vállalat termékeit/szolgáltatásait a versenytársak hasonló termékeivel/szolgáltatásaival szemben, így tulajdonképpen validálja és visszaigazolja a vállalat törekvéseinek megfelelőségét is. A vevő pedig azért vásárol, mert a vállalat belső működési folyamatai képesek voltak számára attraktív tulajdonságokkal rendelkező értékajánlatot létrehozni és/vagy az értékajánlatot attraktív módon piacra vezetni. A szervezet fejlődése és tanulása pedig a kulcsot jelentik ahhoz, hogy a termék/szolgáltatás a jövőben is attraktív legyen és/vagy a termelő/szolgáltató folyamatok termelékenysége növekedjen, az előállítás önköltsége csökkenjen.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Lényeges kiemelni továbbá azt, hogy a vállalat pénzügyi analitikájában az erős és a gyenge vállalati válságjelzések döntő többsége is tetten érhető. Miután azonban a pénzügyek általában „csak” teljesítményt reprezentálnak, ezért minden ilyen jelzés esetén szükséges a – nem feltétlenül a vállalat pénzügyi funkciójának működésében jelentkező – gyökérokok felkutatása. A válságkezelés kizárólag pénzügyi eszközökkel vagy a pénzügyi funkcióra összpontosító változtatásokkal gyakran nem a tényleges problémákat oldja meg, ezzel potenciálisan tovább mélyítve a nehézségeket.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave