11.2. MAGYARORSZÁG INNOVÁCIÓS TELJESÍTMÉNYE 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Közismert tény, hogy jelenleg is egy, a digitalizáció vezérelte technológiai forradalom zajlik a világban. A szokásos tudástranszfer helyett a nemzetközi szinten zajló, együttműködésre épülő közös tudáselőállítás került a középpontba. Az innovációs rendszerek fokozott mértékben globalizálódnak. Ugyanakkor a schumpeteri értelemben vett kreatív rombolás, az új iparágak, technológiák gyakran robbanásszerű fejlődése hagyományos iparágak megszűnéséhez vezet. A változások új kihívások elé állítják a gazdaságpolitika irányítóit, főleg olyan országok esetében, ahol az innovációs rendszerek kevéssé hatékonyan működnek. Ebbe a csoportba tartozik Magyarország is (Inzelt–Csonka 2018). 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az innováció országos szintű mérésére számos mutató áll rendelkezésre, ezek közül mi az Európai Innovációs Eredménytáblát (EIS) használjuk. Magyarország összteljesítménye 2021-ben 76 pont volt, ami 68%-a a 113 EIS-pontos EU-s átlagnak (11.1. ábra). Ezzel Magyarország a 27 EU-ország közül a 22. helyet foglalja el, az országok utolsó csoportjában, a feltörekvő innovátorok között. A volt szocialista országok közül Észtország, Szlovénia, Csehország és Litvánia lényegesen előttünk található. Horvátország némivel jobb, mint mi, ugyanakkor Szlovákia, Lengyelország, Lettország, Bulgária és Románia mögöttünk van. Ha időben vizsgáljuk, akkor a 2014–2018-as években EIS-pontszámaink 72 körül alakultak, ami némileg visszaesett 2019-ben. Ugyanakkor 2020–2021-ben egy határozott javulást láthatunk. Ezzel együtt Magyarország innovációs teljesítménye korántsem mondható erősnek. 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

11.1. ábra: Az Európai Innovációs Eredménytábla Európai Uniós országbeli értékei és helyezései, 2021 
Magyarázat: sötétzöld: élenjáró innoválók; világoszöld: erősen innoválók; világossárga: mérsékelten innoválók; sötétsárga: feltörekvő innovátorok
 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Egy kicsit mélyebben szemlélve az innovációs összteljesítmény egyes tényezőit látható, hogy az egyes innovációs összetevőket nézve teljesítményünk egyenetlen (11.2. ábra). A digitalizáció, a finanszírozás és támogatás, az információs technológiák használata, a kapcsolatok és az értékesítési hatások eseteiben a pontszámok a 68%-os átlagpontszám felett találhatók. A kapcsolatok esetében külön kiemeljük a kooperációkban részt vevő innovatív MKKV-k arányát (az EU-átlagérték 80%-a), ami biztató érték. A legmagasabb érték az értékesítési hatások esetében látható. A pozitív képet azonban árnyalja, hogy ez a magas pontszám a médium és high-tech termékek főleg külföldi tulajdonú nagyvállalatainak, és nem a vállalat számára új, innovatív termékek értékesítésének köszönhető. Az attraktív kutatási rendszer és a környezeti fenntarthatóság a 68%-os magyar átlag körül alakul. Számottevő lemaradás látható viszont az emberi erőforrások, a vállalati beruházások, a szellemi tulajdon és a foglalkoztatási hatások területein. Érdekes, hogy a finanszírozási problémáknál az emberi erőforrások gondjai lényegesen nagyobbnak látszanak, ami összefüggésben van oktatási rendszerünk le- és elmaradottságával. A finanszírozási pozíció esetében pedig az állami szféra alacsony szintű K+F-költése érdemel figyelmet. Kritikusan alacsony az innovátorok kategória értéke is, ezen belül is vészesnek mondható a folyamatinnovációt végrehajtó MKKV-k 16%-os aránya az EU átlagához viszonyítva. A digitalizációra épülő folyamatinnováció nélkül felzárkózás, modernizáció nem igazán képzelhető el. 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

11.2. ábra: Magyarország pozíciója az Európai Innovációs Eredménytábla egyes részterületei esetében (2021) 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Külön ábrán (11.3. ábra) mutatjuk be a kifejezetten vállalati jellegű innovációs mutatókat. Az új, házon belüli termékinnovációk értéke meglehetősen magas (89%), de a házon belüli termékinnovációk, amelyek nem újak a piacon (53%), alacsony szintje az innovációs abszorpció problémáira utal, szintúgy, mint a nem maguk fejlesztette innovátorok értéke (54%). Az innovációs aktivitás 91%-os szintje magas, viszont úgy tűnik, hogy ezen aktivitások sokszor nem vezetnek sikeres piacra bevezetett innovációhoz. Kiugró az innovációs potenciállal rendelkező nem innovátorok 225%-os aránya, ami motivációs problémára utalhat, csakúgy, mint az innovációs hajlandóság nélküli nem innovátorok 85%-os értéke. 
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

11.3. ábra: Magyarország pozíciója az Európai Innovációs Eredménytábla egyes részterületei esetében (2021) 
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave