3.3. A MAGYAR MKKV-SZEKTOR AZ EURÓPAI KISVÁLLALATI INTÉZKEDÉSCSOMAG (SBA) TÜKRÉBEN

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az SBA alapelve a „Gondolkozz előbb kicsiben!” szlogennel írható le. Az SBA célja, hogy iránymutatóként szolgáljon, és arra ösztönözze a gazdaságpolitikai döntéshozókat és a törvénykezőket, hogy már a politikai döntéshozatali eljárás korai szakaszában figyelembe vegyék az MKKV-k érdekeit. Az elv előírja azt is, hogy az újonnan meghozott jog- és közigazgatási szabályok és eljárások egyszerűek és könnyen alkalmazhatóak legyenek. Az egyes tagországok teljesítményének monitorozása érdekében az EU egy mutatószámrendszert fejlesztett ki. A mutatókat éves gyakorisággal megújítják és jelentéseket készítenek, amelyek gyakran a kisvállalatok helyzetének javítását szolgáló ajánlásokat is tartalmaznak. Ezek a jelentések mind az EU egészére, mind a tagállamokara és több potenciális EU-országra is kiterjednek. A 2020–2021-es EU-szintű jelentés középpontjában a COVID-válság és a válság hatásainak enyhítésében kulcsfontosságú szerepet betöltő digitalizáció állt (European SME 2021).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az országszintű jelentések tartalmazzák az egyes nemzetek MKKV-profilját is. Az MKKV-profil 10, önmagában is komplex mutatószámrendszeren alapul. Az alábbi rövid értékelés a 2021-es jelentés adatain alapul.1

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Vállalkozás mutató számos különböző vállalkozási típusú indikátort tartalmaz, döntő mértékben a Globális Vállalkozói Monitor (GEM) adatállományából. Ilyen a korai fázisú vállalkozói mutató, a megállapodott vállalatok részaránya, a lehetőség motiválta vállalkozásindítás vagy a magas növekedésű vállalatok részaránya. Emellett a vállalkozásról alkotott felfogás, a vállalkozói karrier, a média vállalkozásfelfogása és a vállalkozói oktatás is megjelenik. Magyarország a Vállalkozás szempontjából összességében gyengén, az EU-átlag alatt szerepel, kivéve a magas növekedésű startupok részaránya, a lehetőség motiválta vállalkozásindítás és – némileg meglepő módon – a sikeres vállalkozói státusz pozitív megítélése területén.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Második esély elve szerint biztosítani kell, hogy a csődbe ment, becsületes vállalkozók lehetőleg gyorsan második esélyt kapjanak. Magyarországon különösen alacsony a fizetésképtelenség miatti megtérülés aránya, és a fizetésképtelenségi keretfeltételek is kedvezőtlenek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Hatékony és támogató közigazgatás elve szerint az állami bürokráciának is támogatnia kellene az MKKV-kat, hogy minél kisebb és olcsóbb legyen az adminisztráció. Magyar szempontból felemás a kép. A vállalkozásindítás ugyan relatíve gyorsan megy, viszont az ezzel kapcsolatos költségek felülmúlják az EU átlagát. Az adóbevallásra, fizetésre fordított idő ugyan az elmúlt években csökkent, de még mindig az EU-átlag alatt szerepelünk. A szabályozás összességében az EU-átlagnál jobban korlátozza a kisvállalatokat annak ellenére, hogy több bürokráciacsökkentési lépésre is sor került. Más intézkedések viszont éppen ezzel ellentétes hatással jártak. Az egyik legrosszabb mutató a kormányzati alkalmazottak vállalati növekedést támogató kompetenciái és hatékonysági területén látható.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az Állami segély és közbeszerzés területén, a közhiedelemmel ellentétben, nagyjából az EU-átlag közelében, talán annál kicsivel jobban szerepelünk. A közbeszerzésekben mind számban, mind értékben az EU-átlagnál jobban szerepelnek a hazai MKKV-k. Az állami kifizetések esetében viszont gyakoriak a késések – itt lenne még mit javítani.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Finanszírozási forrásokhoz férés esetében az elmúlt időszakban számos pozitív előrelépés történt, ezzel együtt Magyarország ezen a téren az EU-átlag közelében szerepel. A kockázati és magántőkeforrások elérhetősége és a bankok MKKV-hitelezési hajlandósága meghaladja az EU-átlagot. Erősnek tűnik hazánk a fizetések kikényszerítése és a rossz hitelek megtérülése esetében is. Az MKKV-hitelek kamatai is az EU-átlag közelében vannak. A képet azonban árnyalja, hogy az MKKV-hitelkérelmek visszautasítási rátája magas, és az informális üzleti angyal jellegű finanszírozás is gyenge lábakon áll. Az állami támogatásokhoz jutás, beleértve a garanciákat is, kedvezőtlen annak ellenére, hogy az elmúlt évtizedben sohasem látott pénzek ömlöttek a gazdaságba. Ez a vélekedés is azt látszik erősíteni, hogy túl kevés szervezet jutott állami eredetű forráshoz Magyarországon.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az Egységes piac megteremtése szempontjából fontos, hogy a kisvállalatok határon átnyúló tevékenységeit mennyiben támogatják a hatóságok. A cél, hogy az MKKV-k minél könnyebben lépjék át a fizikai határokat és egyenlő versenyfeltételek mellett versenyezhessenek más országok vállalataival. Magyarország lemaradásban van az EU-s direktívák átültetése esetében is. Úgy tűnik, hogy a monopóliumok és a szabályozó hatóságok is nehezítik az új és növekvő vállalatok piacra lépését.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A készségek és az innováció talán az a terület, ahol Magyarország a leginkább alulteljesít az EU-hoz képest. Különösen gyenge a hazai vállalatok innovációs teljesítménye, annak ellenére, hogy a kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított összegek folyamatosan nőnek. Az alkalmazottak továbbképzésére a hazai MKKV-k meglehetősen keveset fordítanak, így nem meglepő, hogy az online alapú, webes értékesítések is alacsony szinten állnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Környezet kategória indikátorai a hatékony erőforrás és a megújuló energia felhasználására fókuszálnak. Itt minden területen jelentős elmaradásban vagyunk az EU-átlagtól, azt mutatva, hogy kisvállalataink a megújuló energiákban, a zöld gazdaságban gondolkodástól még igen messze állnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Nemzetköziesedés a másik tartósan krónikus terület. A hazai szervezetek exportteljesítménye messze elmarad az EU-s átlagtól, és a hazai szabályok inkább gátolják, semmint segítik a kisvállalatok külpiacokra lépését. Különösen nehéz releváns információhoz jutni, és a határon átnyúló együttműködések is sok kívánnivalót hagynak maguk után.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Digitalizáció egy új terület a mutatószámok között. Sajnos ebben is lemaradásban vagyunk az EU-átlaghoz képest. Vállalataink ugyan az EU-átlagot meghaladóan rendelkeznek széles sávú internetes eléréssel, de ennek előnyeit nem tudják kihasználni. Kevesen rendelkeznek programozói tudással, és a vállalatok webes ellátottsága is alacsony szintű. Kevés MKKV használ felhőszolgáltatást, és az e-számlák kiküldésében sem jeleskedünk.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A 3.7. táblázatban részletesebben is láthatók Magyarország SBA-profiljának legfontosabb erős és gyenge pontjai.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

3.7. táblázat. Magyarország SBA-profiljának erős és gyenge részterületei (2021)
SBA-kategória
Erősségek
Gyengeségek
Vállalkozás
lehetőség motiválta vállalkozásindítás
vállalkozók magas társadalmi státusza
magas munkahelyteremtési képesség
magas növekedési potenciálú vállalatok alapítása
korai fázisú vállalkozási ráta
korai fázisú vállalkozói ráta, nők aránya
megállapodott vállalatok aránya
vállalkozásindítási szándék
vállalkozás mint karrier
média vállalkozói képe
vállalkozásoktatás általános és középiskolákban
Második esély
bukástól való félelem
fizetésképtelenségi keretfeltételek erőssége fizetésképtelenség miatti megtérülés aránya
Hatékony közigazgatás
a vállalatindítás ideje
tulajdonátruházás ideje
szerződések kikényszerítésének költsége
gyorsan változó szabályozás okozta problémák
a szabályozás bonyolultsága okozta problémák
vállalkozásindítás költségei és eljárások száma
minimális tőkekövetelmények
adózási adminisztráció és adófizetések száma
a kormányzati szabályozás okozta problémák
a kormányzati alkalmazottak vállalati növekedést támogató kompetenciái és hatékonysága
Állami segélyezés és közbeszerzés
a közbeszerzésben részt vevő MKKV-k aránya
a tenderek aránya, amelyet kisebb részekre bontottak
az MKKV-tól érkezett ajánlatok aránya
államitámogatás-kifizetések késedelme
Finanszírozás
törvényes jog erőssége
bedőlt hitelek megtérülése
bankok MKKV-finanszírozási hajlandósága
kockázati és magántőke rendelkezésre állása
számlák kifizetésének ideje
visszautasított hitelkérelmek aránya
állami forrásokhoz férés, a problémát jelző válaszadók arányában
üzleti angyal finanszírozás növekvő szervezetek részére
Egységes piac
elmaradás az EU-s direktívák kihirdetésében (számban)
az EU-s piacra exportáló MKKV-k aránya
EU-s direktívák bevezetésének késedelme (időben)
elvek megsértése miatt felfüggesztett eljárások száma
új és növekvő vállalatok könnyű piacra lépése
meglevő vállalatok tisztességtelen praktikái a piacra lépés megakadályozása érdekében
Készségek és innováció
infokommunikációs szakember alkalmazása
termék- és folyamatinnovációt bevezető MKKV-k aránya
új termék, új technológia értékesítésének árbevételi aránya
házon belül innováló MKKV-k aránya
online értékesítés/vásárlás aránya
informatikai oktatást folytató vállalatok aránya
továbbképzést folytató vállalatok aránya
MKKV számára rendelkezésre álló hazai K+F-források
Környezet
-
MKKV-k aránya, akik erőforrás-hatékonyságú mutatókkal rendelkeznek
a zöld terméket kínáló MKKV-k aránya
környezetbarát technológiák
Nemzetköziesedés
Előremutató határozatok
információhoz jutás
határközi együttműködés
folyamatok formalizáltsága
MKKV-k EU-n kívüli exportja és importja
Digitalizáció
Vállalatok internethez jutása
programozók száma
webbel rendelkező vállalatok aránya
felhőszolgáltatások
e-számla
Forrás: saját szerkesztés
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave