ÖSSZEFOGLALÁS 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Attól, hogy egy vállalat „él”, működik, pozitív pénzügyi teljesítményt produkál, még semmi garancia nincs arra, hogy ez a jövőben is így lesz. Elengedhetetlen, hogy értékajánlatának attraktivitását újabb és újabb kezdeményezésekkel megőrizze, növelje és/vagy az előállítás önköltségének csökkentésére törekedjen. Növekedni nem kell mindig, fejlődni viszont igen, és ebben a kulcs a vállalati innováció. A fogalom magába foglalja a fejlesztő célzatú erőfeszítéseket és a termékek/szolgáltatások, a termelési/szolgáltatási folyamatok, a vállalatban alkalmazott módszerek és üzleti modellek újításait egyaránt. Komoly korlátot jelent azonban – az MKKV-szektorban főleg – a szakértelem és az erőforrások szűkössége, mely miatt a vállalkozóknak szükséges tudományos-elméleti és gyakorlati-szakmai iránymutatást, támogatást nyújtani. 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ebben a fejezetben bemutattuk az MKKV-k helyét és szerepét az innovációs folyamatokban, Magyarország innovációs teljesítményének statisztikákon alapuló értékelését, az MKKV-k vállalati szintű innovációs aktivitásának determinánsait, valamint a vállalati innováció méret szerinti összefüggéseinek elméletét és nagymintás gyakorlati tapasztalatait. 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fejezet fő megállapításai az alábbiak: 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • Az MKKV-k jellemzően nem képesek teljes innovációs folyamatokat végigvinni, ennél fogva a szereplők közötti együttműködések elengedhetetlenek. 
  • Magyarország innovációs teljesítménye az EU-27 országokon belül alacsony bázisról indulva érezhetően javult a 2020–2021-es időszakban, ezzel együtt az korántsem mondható erősnek. 
  • Az innovációs aktivitás intenzitásának és eredményességének számos belső (vállalati, demográfiai, magatartási) és külső (országspecifikus) meghatározója van. 
  • Az innovációs folyamatokban a nagyvállalatok az erőforrások, a finanszírozás, a tudás, a tudományos módszerek, a specializált alkalmazottak és a külső körülmények kontrollja területein vannak előnyben, míg a kisvállalatok az ötletek, a vállalkozás, a motiváció, a rugalmas szervezet, a hatékony belső kommunikáció, a flexibilitás és a gyors piaci reakciók tekintetében. 
  • A nagymintás empirikus tapasztalatok szerint az innováció az MKKV-szektorban a szervezetek egy szűk köréhez köthető, esetükben a pozitív irányú mérethatás egyértelmű, de nem egyenletesen érvényesül, hanem inkább kettéosztja a vállalati méretkategóriákat a 20 fő foglalkoztatotti létszám alatti és feletti csoportokra. 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A fejezet fontos tanulságokkal szolgálhat a gazdaságpolitika döntéshozói számára is: „jobb nevelni a sasfiókákat, mint szteroiddal tömni a tyúkokat” – hiszen nyilvánvaló, hogy olyan MKKV-któl kár a látványos fejlődést, a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést elvárni, akiknél a fejlődés, az innováció legelemibb belső feltételei sem adottak. 
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave