5.3. AZ INDULÓ ÉS A MŰKÖDŐ MKKV MENEDZSELÉSE

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A vállalkozói ötlet inkubálását és üzleti koncepcióvá fejlesztését, az üzleti tervezést, a lehetőség mérlegelését, a vállalkozóvá válási döntés meghozatalát, az induló erőforrások összegyűjtését, valamint a kapcsolódó formaválasztási és cégjogi teendők ellátását követően a vállalkozó felépíti az első szervezeti struktúrát, működésbe hozza a vállalati funkciókat (még akkor is, ha a szervezet tagolása nem funkcionális elvek szerint történt). Az első szervezeti struktúra felépítése keretében definiálják a vállalkozás legalapvetőbb 10–20 tevékenységét, az összetartozó, szorosan egymáshoz kapcsolódó tevékenységeket csoportosítják, telepítik a döntési szintek feladatait, hatásköreit és felelősségi köreit. A vállalati funkciók működésbe hozatalának szokásos sorrendje (Vecsenyi 2011, 2017 nyomán):

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

  • 1–2. A termelési/szolgáltatási folyamat elindítása (tehát a vállalkozási tevékenység megkezdése, mely már az előtársasági időszakban is megtörténhet), valamint a személyzeti-munkaügyi feladatok ellátása a jogszabályi megfelelés érdekében.
  • 3–4. A pénzügyi és számviteli feladatok ellátása házon belül vagy részben/egészében alvállalkozóra bízva. Ez a feladat a jogszabályi megfelelés miatt is és a gazdaságos működés, a profitabilitás folyamatos monitorozása, valamint a likviditás és a szolvencia biztosítása okán is bír kiemelt jelentőséggel.
  • 5–6. A beszerzés feladata az inputok folyamatos biztosítása, az értékesítés pedig szolgálja a vállalkozás bevételeinek keletkezését. E két funkció segítségével keletkeznek a piaci kapcsolatok, illetve a vállalkozás kialakítja pozícióját a versenypiacon és ágazatának ellátási láncában.
  • 7–8. A marketing feladata – a marketingmixen túlmenően – a piaci információk kezelése, így az értékesítési tapasztalatok és vevői visszajelzések értékelése, valamint a versenytársadatok elemzése. A fejlesztés célja az értékajánlat attraktivitásának tartós biztosítása a vásárlási döntést eredményező termék- és szolgáltatásjellemzők javításával és/vagy az előállítási önköltség csökkentésével, a termelékenység emelésével.
  • További funkciók: természetesen számos további funkcionális terület működésbe hozatala is szükséges lehet külön-külön vagy más területekkel összevontan (pl. jog, minőség-ellenőrzés, IT, karbantartás, logisztika stb.), ezek pontos listája és a megszervezés módja már nagymértékben ágazat-, vállalkozási tevékenység-, vállalat- és döntéshozó-specifikus.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A funkciók kialakításának sorrendje természetesen nem kőbe vésett. Egy termelő vállalat esetén például az erőforrás-transzformációs és -kombinációs folyamatok elindítását mindenképpen megelőzi az inputok permanens biztosításával foglalkozó beszerzés kiépítése, míg a szolgáltató vállalatok esetén ez általában csak később válik lényegessé – ahogyan azt a Vecsenyi (2011, 2017) nyomán bemutatott felsorolásban is láthattuk. Az értékesítés és a marketing esetén pedig nemcsak a priorizálás, hanem együttműködtetésük vagy különválasztásuk, valamint a funkciók pontos tartalmának és feladatainak kialakítása is kérdéses.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A folytatásban röviden tekintsük át a menedzsment-alapfunkciók, a tervezés, a szervezés, az ellenőrzés és a vezetés működő kisvállalati gyakorlatát. Mindenképpen hangsúlyoznunk kell azt, hogy az általános menedzsment-szakirodalom (pl. Farkas és társai 2015) tartalmazza az általános ismereteket, így a fejezet folytatásában elegendő az MKKV-specifikumok alkalmazáscentrikus bemutatására koncentrálnunk.
 
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave