Székács Béla (szerk.)

Geriátria

Az időskor gyógyászata


29.3.1. Laboratóriumi vizsgálatok

Vérgázelemzés
Tüdőemboliában szinte törvényszerű a hypoxaemia. Tüdőbetegség nélküli fiatal egyénekben előfordul, hogy artériás oxigéntenziójuk vagy oxigénszaturációjuk igazolt tüdőemboliában is normális, idősekben ez ritkaság. A pO2 vagy az oxigénszaturáció hirtelen csökkenésének még kommunikációra képtelen, pl. géppel lélegeztetett betegekben is tüdőembolia gyanúját kell fölvetnie! A hypoxaemia mellett gyakori a hyperventilatiót jelző respiratoricus alkalosis (pH>7,4) és az ugyancsak hyperventilatio következtében kialakuló pCO2-csökkenés, a hypocapnia. A heveny tüdőembolisatio típusos vérgázlelete tehát a hypoxia, hypocapnia és alkalosis triászából tevődik össze.
 
D-dimer-teszt
A plazma D-dimer koncentrációjának növekedése érzékenyen jelzi a véralvadás aktivációját. Ha például a D-dimer koncentrációja meghaladja az 500 g/l-t, tüdőembolia igazolására szenzitivitása 96-98%-os, igaz, specificitása jóval kisebb. A negatív eredmény a tüdőembolia lehetőségét szinte teljes bizonyossággal (99,5%) kizárja. A D-dimer-teszt legnagyobb jelentősége, hogy tüdőembolisatio gyanúja esetén egyfajta szűrővizsgálatként használható: negativitása esetén a további diagnosztikus aktivitás általában fölösleges. Tudnunk kell, hogy a meghatározásnak számos módszere van, melyek megbízhatósága különbözik. Ennek tudatában általánosságban megfogalmazhatjuk, hogy a D-dimer-teszt pozitív eredménye azt jelenti, hogy a mélyvénás thrombosis vagy a tüdőembolia lehetséges, de nem jelenti azt, hogy a feltételezett diagnózis bizonyos. Ennek ellenkezője is igaz azonban, vagyis ha a klinikai gyanú alapos, negatív D-dimer-eredmény ellenére is el kell végeznünk a további diagnosztikus vizsgálatokat. A D-dimer-vizsgálatot a thromboembolia-szűrésen kívül használhatjuk még az akut myocardialis infarctus diagnózisában és bizonyos malignus tumorok progressziójának a megítélésében, vagyis általában minden olyan esetben, amikor a véralvadás aktivációjának és a szekunder fibrinolysis igazolásának diagnosztikai jelentősége lehet.
 
Troponin
A plazma troponinkoncentrációja specifikusan jelzi a szívizomsejtek károsodását. Heveny tüdőemboliában a plazma troponinkoncentrációja emelkedik, valószínűleg a jobb kamra károsodása miatt. A troponin-T és a troponin-I koncentrációja is növekszik, különösen masszív emboliákban, a kifejezett jobb kamrai strain miatt. Mivel a tüdőembolia irányában a vizsgálat nem elég szenzitív, a vizsgálat inkább csak differenciáldiagnosztikus célból javasolható.

Geriátria

Tartalomjegyzék


Kiadó: Semmelweis Kiadó

Online megjelenés éve: 2026

ISBN: 978 963 331 722 8

"Az öregkort nem megérni, elviselni, művészet." (Goethe).

„A Geriátria tankönyv jelentős előrelépés időskorú betegeink ellátásának javításában, a megfelelő szakmai felkészülés biztosításában. Ajánlom ezt a munkát valamennyi beteg-ellátó orvoskollégám figyelmébe.” (Dr. Zöllei Magdolna)

Az időskorba való átmenet, az időskor iránti elmélyült szakmai elkötelezettségét számos jelentős nemzetközi érdeklődést kiváltó tudományos közleményén túlmenően vezetőségi tagként a Magyar Menopauza Társaság, majd a Magyar Geriátriai Társaság munkájában való részvétele is jelzi. Már több korábbi szakkönyv tapasztalt írója-szerkesztőjeként 2004-ben új feladatba vágott. Mintegy 30 vezető klinikus-oktatót és több tehetséges fiatal szakembert nyert meg egy korszerű ismeretanyagot és újszerű problémaorientált klinikai megközelítési rendszert is bemutató egyetemi geriátriai tankönyv-kézikönyv 17 szekcióba csoportosított 75 fejezetének megírásához. Kezdeményezése sikeresnek bizonyult, hiszen 2005 eleje már a könyv bemutatását és forgalomba kerülését jelenti. A könyvben megvalósultak az idős beteget gyógyító orvost szakmailag hatékonyan felkészítő és kiszolgáló korszerű szerkesztői elképzelések. Ezt jelzi a könyv egyik nagy tekintélyű lektorának, Tringer László professzor bírálatának indító mondata is: „Végre egy klinikai szempontokat előtérbe helyező geriátriai tárgyú kézikönyv!”

„A Semmelweis Egyetem vezető oktatóinak munkájával a Semmelweis Kiadó gondozásában ismét egy kitűnő könyv születetett. Az időskorúak egészségének eredményes védelme és betegségeik hatékony ellátása társadalmunk egyik igen fontos kihívása a jelenben és jövőben. Ajánlom ezért a korszerű ismeretanyagot, újszerű szemléletet adó Geriátria könyvet mind egyetemünk felsőéves hallgatóinak, mind különböző szakorvosok-nak készülő orvoskollégáink figyelmébe.” (Dr. Kopper László)

„A Geriátria (az időskor gyógyászata) könyv régi hiányt pótol. A kötet korszerű ismere-teket tartalmaz és eligazítást nyújt a mindennapos orvosi gyakorlatban is. Meggyőződés-sel javasolható belgyógyászoknak, geriátriai szakvizsgára készülőknek, családorvosoknak és a geriátria iránt érdeklődő orvostanhallgatóknak.” (Dr. Romics László)

„A Geriátria tankönyv jelentős előrelépés időskorú betegeink ellátásának javításában, a megfelelő szakmai felkészülés biztosításában. Ajánlom ezt a munkát valamennyi beteg-ellátó orvoskollégám figyelmébe.” (Dr. Zöllei Magdolna)

„Bízom, hogy az alapellátásban egyre több családorvos kollégám teszi majd le a geriátria szakvizsgát, amihez végre Székács Béla egyetemi tanár szerkesztésében korszerű segítséget nyújtó egyetemi Geriátria tankönyv is rendelkezésre áll. Olyan teljesértékű könyv, amely nélkülözhetetlen az időskorúakat gyógyító-gondozó háziorvosi munkánkban.” (Dr. Balogh Sándor)

Dr. Székács Béla egyetemi tanár, az MTA doktora, 1967 óta a Semmelweis Egyetem II. Sz. Belgyógyászati Klinikáján dolgozik, melynek az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetbe kihelyezett Geriátriai Tanszéki Csoportját vezeti a geriátriai-belgyógyászati-rehabilitációs osztály élén. Geriáter, belgyógyász, neph-rologus, hypertonologus szakorvos, az Európai Hypertonia Társaság klinikai hypertonia specialistája. Aktív szakmapolitikus, már az 1980-as évek második felében az Országos Belgyógyászati Intézet hypertonia-vese munkabizottságának titkára volt. Az 1990-es évek első felében a Belgyógyászati Szakmai Kollégium tagja, titkára, az egészségügyi finanszírozási reformbizottság tagja, napjainkban a Geriátriai Szakmai Kollégium tagja. Az 1980-as évek második felétől több orvostudományi társaság, így a Magyar Nephrologiai Társaság, majd a Magyar Hypertonia Társaság vezetésében vett részt, az utóbbinak ma is a továbbképzésért, minősítésért felelős alelnöke.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szekacs-geriatria//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave