Tóth József

Világföldrajz


Régiók és városok

Svájc viszonylag kis területe és markáns természetföldrajzi különbségei folytán leginkább két nagy egységre tagolható, az Alpok és a Jura vonulatait magába záró Magas-Svájcra, és a közöttük húzódó sík vidéket, völgyeket és dombvidéket felölelő Alacsony-Svájcra. Magas-Svájc fő gazdasági tevékenysége az állattenyésztés, a fakitermelés- és feldolgozás mellett ma már egyre inkább az idegenforgalom. Olyan világhírű turistaparadicsomokat találunk itt, mint St. Moritz és Davos, vagy az Alpok déli lábánál fekvő, enyhe klímájú olasz városkák (pl. Locarno, Lugano). AlacsonySvájc központját a többségében németajkú Mittelland jelenti, amely egyben az ország éléskamrája is. A városodás itt a legnagyobb fokú, területén alakultak ki Svájc patinás városai. Itt található az ország legnagyobb városa, Zürich (383 ezer fő), amely elsősorban bankjairól és patinás egyetemeiről (ETH, Irchel) híres, emellett fejlett iparral (gépipar, elektronikai és élelmiszeripar) is rendelkezik, itt dolgozik az ipari keresők ötöde. Nála jóval kisebb gazdasági szerepet játszik Bern (123 ezer fő), az államszövetség hivatalos fővárosa, amely szerszámgépiparral, műszer- és gyógyszergyártással rendelkezik. A Rajna menti Schaffhausen és elővárosa, Neuhausen a svájci nehézipar fellegvára, az acél- és alumíniumipar központja. Ugyancsak fontos ipari-kereskedelmi szerepkörrel bír a Rajna-hajózás felső végpontját jelentő Bázel (170 ezer fő), amely a vegyipar kiemelkedő központja. A nemzetközi politikai életben kitüntetett szerepet játszik az ország második legnagyobb városának számító Genf (190 ezer fő), amely számos ENSZ-intézménynek (WTO, WHO, ILO stb.), nemzetközi szervezetnek és tanácskozásnak nyújt otthont, s az ország délnyugati, francia nyelvű területén, a róla elnevezett tó nyugati partján fekszik. „Francia Svájc” ugyancsak fontos kereskedelmi, idegenforgalmi és kulturális központja a Genfi-tó északi oldalán elhelyezkedő Lausanne (125 ezer fő).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave