Tóth József

Világföldrajz


A világgazdaság főbb elméleti kérdései

A modern értelemben vett világgazdaság hosszú történelmi fejlődési folyamat eredménye. Egyes elméletek a XV–XVI. századra teszik a világgazdaság megjelenését, mások későbbi időpontot, a XVIII–XIX. századot jelölik meg. Felfogásunk szerint a modern értelemben vett világgazdaság lényegileg a klasszikus kapitalizmus nemzetgazdaságának kialakulásával és fejlődésével időben és térben együtt, azzal szoros kölcsönhatásban a tőkés nemzetközi munkamegosztás alapján alakult ki. Tehát a világgazdaság tőkés világgazdaságként jött létre, ennek megfelelően fejlődött és működik napjainkban is. A nemzetgazdaságokat szerves egésszé, világgazdasággá integráló tőkés típusú világgazdasági kapcsolatokban a termelőerők, újratermelési folyamatok nagymértékű, országhatárokon átnyúló nemzetköziesedése nyilvánul meg. A világméretű munkamegosztás alapja a nemzetgazdaságok és azok tág értelemben vett gazdálkodási egységeinek specializációja és kooperációja. Az egyes szereplők a nemzetközi munkamegosztásból hatékony gazdasági előnyöket és addicionális erőforrásokat kívánnak szerezni. A nyerhető előnyök azonban nem automatikusan biztosítottak számukra, és egyenlőtlenül oszlanak meg a résztvevők között, mert a nemzetközi munkamegosztás kölcsönös függőséget eredményez ugyan, de a függés mértéke nagyon különböző. Korunk világgazdasága a sokrétű tartós, rendszeres és intenzív nemzetközi munkamegosztás és az egységessé váló világpiac által interdependens szálakkal összekapcsolt, következésképp egymásra erős hatást gyakorló nemzetgazdaságok világméretű szerves rendszere.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave