Tóth József

Világföldrajz


A népesség jelenlegi megoszlása emberfajták szerint

Az egységes emberi faj (Homo sapiens) jellegzetes, öröklődő külső (bőr-, szem-, haj-, szőrzetszín és szőrzetforma, testméret és testforma: fenotípus) és belső (vércsoport, génállomány: genotípus) tulajdonságokkal rendelkező csoportokra oszlik. Az emberfajták rendszerezésével foglalkozó tudomány (antropotaxonómia) több száz, esetenként rendkívül vitatott elnevezésű csoportot különít el, melyeket nagyrassz (alfaj, földrajzi rassz), rasszcsoport, rassz (fajta) és alrassz (helyi alak) kategóriákba tömörít. Amennyire elfogadott volt a rasszok léte a XIX. században, melyeket a korabeli embertani kutatások központi elemeiként még eltérő szellemi képességekkel, lélektani és morális jellemzőkkel is felruháztak, annyira vitatott napjainkban az emberfajták létének az elismertsége. Egy 1985-ös felmérés szerint az egységes emberi fajon belüli rasszok létét a biológusok 84%-a, a fejlődéspszichológusok 64%-a, a kultúrantropológusok 47%-a ismerte el. Az mindenesetre történelmi tény, hogy az emberiség – eltérő intelligenciájú – rasszok szerinti elkülönítésének kísérlete a XVII–XIX. században főként a franciákhoz és angolokhoz kötődik, akik ilyen módon is magyarázni kívánták gyarmatosító törekvéseik jogosságát és „szükségszerűségét”. Sajnálatos módon a rasszizmus tévtana a XX. század első felében, a Német Birodalomban – az északi fajta felsőbbrendűségének formájában – állami ideológiává vált, és tömeges, világháborús népirtásba torkollott. Ma már teljesen egyértelmű, hogy az intelligencia rendkívül összetett jelenség, melynek kialakulásában alapvetően a társadalmi-gazdasági tényezőknek van szerepe, nem pedig a rasszok szerinti hovatartozásnak.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave